Гострий тонзиліт або ангіна у дітей
Як правило, ангіна у дитини спричинена вірусною інфекцією або в меншій мірі бактеріальною інфекцією, яка вражає мигдалики. Мигдалики – це два невеливих лімфоїдних органи, що входять у систему лімфоїдних, імуноформуючих органів глотки, які розміщені у нішах мигдаликів, на межі ротової порожнини та глотки. У маленьких дітей вони допомагають боротися з бактеріями, вірусами та діють як бар’єр проти інфекції. Коли мигдалики отримують інформацію про інфекцію, вони її захоплюють та зупиняють подальше поширення в організмі. У міру розвитку та посилення роботи імунної системи дитини піднебінні мигдалики стають менш важливими та зазвичай зменшуються в об’ємі. У більшості людей старшого віку організм здатний до боротьби з інфекцією без цих органів. Видалення мигдаликів зазвичай рекомендують лише в тому випадку, якщо вони викликають ураження органів мішеней (нирок, серця, суглобів) або якщо є часті повторні епізоди гострого тонзиліту.
Які бувають причини ангіни в дитини?
- Вірусний тонзиліт. Ангіна у дітей найчастіше викликається вірусом. До вірусів, що викликають тонзиліт, належать загальні віруси застуди, грипу та парагрипу.
- Інфекційний мононуклеоз. Може спричинити вірус під назвою Вірус Епштейна-Барра (EBV). Це часто викликає більш важкі симптоми, порівняно з іншими вірусними тонзилітами, оскільки може супроводжуватися збільшенням селезінки (спленомегалія) та регіонарних лімфовузлів. Перебіг цього виду ангіни є довшим, характеризується довготривалою лихоманкою та реабілітацією, оскільки спленомегалія може утримуватись до кількох місяців.
- Бактеріальний тонзиліт, який спричинений низкою різних бактерій. Найпоширенішими є стрептококи групи А.
Симптоми ангіни у дітей
Біль у горлі – найпоширеніший симптом. Це може ускладнювати ковтання. Проте часто більшість з малих діток, до 5 років, не будуть скаржитись на біль у горлі. Інші симптоми:
- Висока температура (лихоманка) понад 38 ° C
- Кашель
- Головний біль
- Почуття нудоти
- Відчуття втоми
- Біль у вухах
- Набряклі, болючі лімфовузли
- Втрата голосу або зміни голосу
Симптоми зазвичай покращуються через три-чотири дні ізникають через 1 тиждень. Бажана консультація лікаря
Як виглядає ангіна у дітей, або як батьки можуть зрозуміти, що у дитини розвивається гострий тонзиліт?
Важко сказати, яким збудником викликана хвороба, просто заглянувши у горло дитині. Існує чотири основні ознаки, що тонзиліт викликаний швидше за все бактеріальною інфекцією. У першу чергу це є:
- Висока температура
- Білі плями, на мигдаликах
- Відсутність кашлю
- Набряклі і болючі лімфовузли на шиї
Якщо цих ознак 3 або більше, це дає більшу вірогідність лікарю стверджувати на користь бактеріального запалення і ймовірно будуть призначені антибіотики. Якщо їх 2 або менше, бактеріальний тонзиліт в такому випадку менш вірогідний.
Мазок з горла на бакпосів, що займає 3-5 днів, або STREP test за 10 хвилин можуть підтвердити, чи є це запалення бактеріальним. Однак, якщо немає можливості зробити цей швидкий STREP test варто почекати кілька днів, не приймаючи антибактеріальні препарати. Якщо симптоми не проходять за два-три дні і спостерігається гарячка, тоді треба починати прийом антибіотика.
У нашій клініці Ви та Ваша дитина можете без проблем при підозрі на гострий тонзиліт пройти швидкий STREP test буквально за 10 хвилин.
Багато батьків запитують, чи заразний тонзиліт?
Сама ангіна не заразна, але інфекції, що спричиняють її, легко поширюються при кашлі і чханні. Тому варто намагатись уникати зараження інших, не водити дітей до школи чи садка.Також часто мийте руки після догляду за Вашою хворою дитиною. Такожможлива консультація ЛОРа у Львові
Як лікувати ангіну у дитини?
Для більшості випадків не існує специфічного лікування. Це всі препарати, що полегшують загальний стан:
- Парацетамол або ібупрофен
- Вживання великої кількості рідини
- Відпочинок
- Місцеві препарати у вигляді спреїв, пастилок, полоскань
Антибіотики для дітей при ангіні
Дослідження показують, що антибіотики не прискорюють відновлення в більшості випадків і можуть спричинити побічні ефекти. Однак якщо бактеріальна інфекція встановлена, то призначення антибіотиків є обов’язковим. Курс, як правило, становить 10 днів. Пеніцилін є антибітиком 1 ряду при гострому тонзиліті. Слід пам’ятами про призначення пробіотиків. Якщо є алергія або ймовірність її на пеніциліновий ряд антибіотиків, тоді препаратами 2 лінії є цефалоспорини.
Коли слід звертатися за допомогою до спеціалістів?
– Якщо минуло 48 годин – дитині не стає краще…
- Дитина не активна
- Продовжується гарячка
- Значна втрата апетиту, але не повна відмова від їжі, бо часом через біль дитині важко їсти. Тоді рекомендується за 10-15 хв застосувати спрей з лідокаїном, щоб полегшити дитині проковтування.
- Блідість або сонливість
- Важкість при відкриванні рота
Які ускладнення може отримати дитина після ангіни?
- Порушення дихання під час сну (обструктивне апное сну)
- Паратонзилярний абсцес (запалення навколомигдаликового простору)
- Хронічний тонзиліт
Хочемо зауважити, що через місяць після перенесеної ангіни бажано відвідати дитячого отоларинголога для огляду, він може виявити наявність чи відсутність ускладнень. Так Ви переконаєтесь, що з Вашою дитиною все гаразд.